S01E07 „Co po mně chcete?“ ptá se manažer, 1. část

Aby vám personální agentura mohla dodat toho nejlepšího kandidáta, bude od vás potřebovat co nejvíce informací. Samotný popis pozice nestačí. Naši konzultanti chtějí mluvit přímo s hiring manažerem, který zná nejen detaily práce, ale i tým!

Jak celá spolupráce s námi probíhá, a to od první schůzky až po nalezení kandidáta, si můžete přečíst v našem článku Jak funguje personální agentura.

V tomto díle YODA seriálu vám povíme, jaké informace od vás budeme my konkrétně vyžadovat, a vysvětlíme vám, z jakého důvodu jsou pro nás důležité.

Dosavadní výběr kandidátů

Jedná se o novou pozici? A z jakého důvodu ji obsazujete?

Možná vás to překvapí, ale toto je informace, na kterou se často ptají právě kandidáti, když s nimi mluvíme.

Otevíráte tuto pozici nově, protože rozšiřujete tým? Povězte nám, proč jste se pro tento krok rozhodli. Jestliže pozice existovala, zajímá nás, proč se předchozí zaměstnanec rozhodl vaši firmu opustit – učinil tak z osobních důvodů, nebo dostal jinou nabídku? Jednalo se o kariérní posun v rámci vaší firmy, či jste se po společné domluvě rozhodli spolupráci ukončit?

Žádná odpověď není špatná, ale transparentnost je pro nás i pro kandidáty klíčová.

Kolik hledáte lidí?

Tato otázka je jednoznačná. Ale proč se na ni ptáme?

Zadání od vás zní, abychom vám našli například 3 mediory. Jak byste se ale postavili k možnosti vzít si dva seniory a jednoho juniora? Snažíme se vám ukázat i možné variace tak, abyste si nezavřeli dveře před opravdu kvalitními uchazeči.

Dále nás bude zajímat, zda budou všichni tři kandidáti nastupovat ve stejné době, nebo máte nábor rozplánovaný například do celého roku. Podle této informace si i my zvolíme potřebnou strategii hledání kandidátů.

Jak dlouho pozici obsazujete?

Je předání pozice agentuře prvním krokem, kterým jste nábor začali? Nebo už nějakou dobu kandidáty hledáte, stále to nevychází, a už si zkrátka nevíte rady?

Zda jste udělali všechno pro to, abyste našli vhodného uchazeče, se dozvíte v našem článku Hledali jste na maxxximum?

Kolik jste viděli kandidátů, do jaké fáze výběrového řízení se dostali, a proč jste stále nikoho nevybrali?

Tyto informace nám dají lepší představu o tom, koho konkrétně hledáte, a co se vám na dosavadních kandidátech nelíbilo. Rádi se dozvíme o opačných případech, ve kterých bylo výběrové řízení ukončeno ze strany kandidáta, nebo dokonce došlo k odmítnutí vystavené nabídky. Více rad a tipů jak si definovat ideálního kandidáta se dočtete zde Koho hledám do týmu?

Informace agenturám nezatajujte. Vše je důležité a nic nesmí být tajemství. Nešpitejte si to pouze mezi sebou, nás stejně jen tak něco nepřekvapí.

běrové řízení

Komu posíláme CV a kdo domlouvá pohovor?

Chceme si být jistí, že jsou kandidáti pro vás těmi pravými. První pohovor s nimi tedy samozřejmě děláme my. Následně vám zašleme kandidátův životopis a report s informacemi, které jsme během pohovoru zjistili a které v CV nenajdete.

Pokud se vám kandidát zalíbí a budete si ho chtít pozvat na pohovor, je na vás si vybrat, zda přenecháte domluvení termínu na nás, nebo bude organizace ve vaší režii.

Proces výběrového řízení

Jakým způsobem bude probíhat výběrové řízení je nutné nám sdělit dopředu, abychom tyto informace mohli předat kandidátům již při prvním kontaktu.

Kdy výběrové řízení vlastně začíná a kdy končí? Kolik bude kol pohovorů? Budete kandidátům zadávat úkol na zpracování? Přizvete k pohovorům i firemního ambasadora, jehož úkolem bude předat kandidátovi TEN pocit z vaší firmy?

Na co všechno je při přípravě výběrového řízení třeba myslet jsme shrnuli do článku Jak si vybírám lidi. Nebojte se načerpat inspiraci z našich tipů!

Hiring manažer

Bude nám hiring manažer k dispozici v průběhu hledání? A bude se účastnit výběrového řízení? Jak bylo zmíněno na začátku článku, podstatné informace nám většinou může předat jen on, a je pro nás prioritou, aby se do celého procesu zapojil už na startu.

Pozice a firma

Točí se vám ze všech otázek hlava? Ještě nejsme zdaleka u konce. Budeme chtít dostat informace týkající se samotné pozice a firmy, avšak do konkrétních detailů se pustíme v dalším díle našeho YODA seriálu.


Sdílet článek

Kontakt

>_Máte nějaké dotazy?

    >_Hledáte novou pracovní příležitost? Pošlete nám CV nebo LinkedIn profil.

    Práce v IT