Víme, co kandidáti chtějí, 3. část
Chtěli jsme vědět, co kandidáti očekávají od spolupráce s headhunterem během výběrového řízení. Proto jsme vytvořili dotazník, který obsahoval 39 tvrzení, u kterých se IT experti rozhodovali, do jaké míry souzní s daným výrokem.
Tyto výsledky jsme s vámi již sdíleli v předchozích článcích. Obecné výsledky dotazníku najdete Víme, co kandidáti chtějí, 1. část. Následně jsme porovnali rozdíly v odpovědích kandidátů, kteří s námi spolupracovali a IT expertů, kteří s námi zkušenost neměli. Na co jsme přišli, se dočtete v článku Víme, co kandidáti chtějí, 2. část.
Náš dotazník byl rozdělen na tři části:
- co je pro kandidáty při spolupráci s headhuntery nejdůležitější,
- čeho se nejvíce obávají, co je frustruje,
- a jaké jsou jejich touhy a přání.
Na konci každé části byl prostor, kde nám mohli respondenti sdělit své konkrétní názory. Tuto možnost spoustu z nich využilo. V tomto článku s vámi tedy budeme sdílet přímo slova kandidátů.
Co je pro vás ve výběrovém řízení s headhunterem důležité?
- „Návaznost spolupráce do další pracovní pozice. Trh se vyvíjí rychle a lidé nemohou pracovat dlouho pod jednou firmou.“
- „Vzájemný respekt.“
- „Lidský přístup a příjemné vystupování.“
- „Headhunter pro mě musí být parťák, nechci se cítit jen jako produkt na prodej.“
- „Obecně sympatie…. ale ty buď jsou nebo nejsou :)“
- „Již to bylo zmíněno v otázkách, ale aby rozuměl(a) pozici, firmě a jejím potřebám pro kterou obsazuje kandidáta.“
- „Aby headhunter věřil i mě, že mám o pozici opravdový zájem, a že je pro mě v daný moment změna práce důležitá, a není to pouze momentální rozmar.“
- „Otevrena mysel pri hladani novych prilezitosti (napr. zmena v oboru, new field of interest…)“
- „Aby se mě neptal na věci, které nejsou relevantní.“
- „Následná zpětná vazba při případném neúspěchu, co bylo důvodem, co dělat příště lépe / jinak.“
- „Aby rozuměl tomu, co nabízí a mohl tak vybrat správnou nabídku.“
- „Dostávat relevantní nabídky práce vzhledem k tomu co mě zajímá, případně podle pracovní historie.“
- „Hlavně aby byly nabídky relevantní. Často se mi stává, že ačkoliv mám na LinkedInu uvedenou pozici v SAP IT, chodí mi nabídky na otevřené pozice ve financích nebo reportingu, což nepůsobí úplně dobře.“
- „Transparentnost ohledně mzdy.“
- „Hodně času ušetří vědět co nejdříve předmět práce (např. produkt, systém atd.), MD rate a počet dnů HO týdně.“
- „Integrita a zodpovědnost za dobrou práci headhuntera.“
- „Abych se nemusel ptát na odměnu/mzdu/plat sám, ale aby mi to férově řekl.“
- „Aby headhunter chápal rozdíly v IT pozicích a měl povědomí o IT.“
- „Spravidla sa chcem dozvedieť všetky podstatné informácie v priebehu prvých 5 minút, to znamená:
– platové ohodnotenie alebo rozsah,
– produkt a klient pre ktorého mám pracovať,
– základné podmienky (% remote, miesto výkonu práce a podobne).
Ak toto headhunter nedokáže naplniť a chcel by do poslednej chvíle mlžiť pre koho a čo, tak v rozhovore a spolupráci ďalej nepokračujem, je to strata času.
Ak má niekto potrebu mlženia, väčšinou to bude čistý SCAM.“ - „Mám zkušenost, ze headhunter někdy nechává nepříjemné zprávy (například v dnešní době nepochopitelná fixní pracovní doba v IT například od 10:30–19h). Kdyby tohle byla 1 věta, tak bychom si všichni ušetřili plno času.“
- „Odpověď na tři otázky: Pro koho? Popis práce? Co za to?“
- „IT profík je taky (jenom) člověk.“
- „Nejlépe prozradit rovnou název firmy a minimální plat, vždycky napíšou maximální, kterej stejně nikomu ze začátku nedají, ale chápu že to většinou ani sami neví. Krásný by bylo, kdyby si přečetli životopis/zkušenosti předtím než mi nabídnou pozici, která neodpovídá mým zkušenostem.“
- „Přesné informace o pozici, informace typu „práce na zajímavých projektech“ je zcela k ničemu, oproti tomu rozsah mzdy pro danou pozici, počet lidí na dané pozici, velikost týmu a fluktuace v posledních letech jsou pro mě naprosto zásadní informace.“
- „Hlavně komunikace! Pravidelná, žádné ticho po pěšině.“
- „Headhunter zastupuje většinou firmu jako svého zákazníka a snaží se někoho najít na aktuální pozici. Důležité je, aby informoval o pozici, mzdovém rozsahu a propojil IT člověka s HR z firmy. Jiný přínos tam asi nevidím.“
- „Aby mi sdělil kolik dalších uchazečů doporučil, aby mi sdělil informace a firmě a jejích hospodářských výsledcích, aby mi sdělil jméno a postavení osoby ke které půjdu na pohovor, aby zjistil proč odešel předchozí pracovník na daném místě, nebo v případě nové pozice proč se otevírá.“
- „Plat/mzda/kultura/důvod hiringu.“
- „Aby mi po počátečním vysvětlení mé situace nalil čistého vína, jak to on vidí z venku a následně poradil co s tím.“
- „Abych pro něj nebyl jen další čárečka v portfoliu.“
- „Aby nehrál mrtvého brouka, pokud mu něco nevyjde v jednání s jeho klientem.“
- „Co nejpřesnější finanční rozmezí dané hned na začátku, ne že se mne bude ptát na moje představy.“
- „Podle profilu jste asi výjimka, která ví že JavaScript a Java není totéž, ale je to spíše výjimka a ne pravidlo.“
- „Pro mě osobně je důležité hlavně znát od začátku jméno společnosti, která pozici nabízí, jinak je kontakt s headhunterem pro mne ztráta času.“
- „Všechny zmíněné body jsou důležité, ale často stačí, když se potkají tři zmíněné okruhy a mám pocit profesionality. Např.:
– headhunter mě nepošle na pozici FE vývojáře mimo můj stack a senioritu,
– sdělí mi důležité informace hned na úvod (onsite/hybrid/remote, typ smlouvy – HPP/IČO, sídlo firmy dojíždění, ohodnocení, stack),
– vyslechne mě, proč vlastně chci měnit a pozná jestli pro mě je dobrá firma (firemní kultura, ohodnocení, team,…).“ - „Aby headhunter dobře rozuměl tomu, co potenciální pozice obnáší, jak fungují projekty a projektový management, s jakými lidmi se spolupracuje apod.“
- „Aby se v průběhu komunikace zcela neodmlčel, jak bývá jejich dobrým zvykem :(„
Co vás při výběrovém řízení s headhunterem frustruje nebo čeho se obáváte?
- „Obávám se jen svých vlastních nedostatků.“
- „Chybné předání informací ze společné komunikace.“
- „Jakákoli forma manipulace, neupřímnosti, netransparence.“
- „Nasľubované hory-doly. Radšej počujem priamo od HH aj nejakú kritiku resp. potencionálne problémy možné na danej pozícii, než len samé pozitiva a istoty. Nič nie je dokonale, takže aj keď mi vopred oznámi, že čo v danej firme/na pozícii nefunguje úplne dobre a na čo sa prípadne pripraviť, neznamená, že ponuku nevezmem. Ale dosť to pomôže si urobiť obraz a HH pôsobí oveľa dôveryhodnejšie.“
- „Posíláni nerelevantních nabídek.“
- „Keď sa zistí, že sa jedná o nejakú agentúru. Aj malá firma by mala mať nejakého človeka v rámci HR, ktorého kompetencia by bola aj oslovenie záujemcou o prácu, mal by to byť vždy človek z interného prostredia ktorý ho pozná.“
- „Že se mě headhunter bude snažit stáhnout a penězi dolů => vím, kolik potřebuji peněz a kolik je pro mě minimum pro udržení nastaveného životního komfortu. Pokud jde o „Dream job se super vyhodami a benefity, jsem ochoten jít k nižší hranici výplaty, pokud je však pozice méně zajímavá a vím, že mi práce nebude tolik bavit, nemůže se mi nikdo divit, že za to budu chtít kompenzaci formou vyšší mzdy. Tím chci říct, že zaprvé headhunter mi nijak neovlivní ohledne očekávaných/požadovaných příjmů a zároveň, že mzda se silně odvíjí od pozice a náplně práce (případně oncall support atd) => rád sdělím naborari moji očekávanou výplatu, ale rozhodně to není suma, která vždy sedí na danou pozici.“
- „Že ani neprojde moje CV a bez rozmyslu mě prezentuje. Ocenila bych kontrolu CV, kdybych tam měla překlepy. Ocenila bych alespoň trochu relevantní nabídky.“
- „Že z toho nic nebude, že mě má jen do počtu.“
- „Že se neozve s alternativní nabídkou pokud aktuálně nabízená pozice nevyjde.“
- „Ad peníze – může dolů, pokud to bude adekvátní mým schopnostem / znalostem, ale je otázka, jestli to dokáže posoudit.“
- „Nejasná cenová nabídka hned od začátku – ztráta času.“
- „Chybí tu bod o nějakém harmonogramu. U řady headhunterů je vysoká latence v odpovědích, ale já jako uchazeč už nevím, že třeba ten proces u firmy trvá dlouho, nebo že je někdo nemocný. Oceňuji, když někdo dává průběžné informace.“
Co byste si při výběrovém řízení s headhunterem přáli?
- „Zaklikala jsem pro mě obecně důležité body, řekla bych, že během naší spolupráce bylo naprosto všechno splněno :)“
- „Mluvit s headhunterem, který alespoň trochu odhadne, zda se s firmou ‚hodíme k sobě‘.“
- „Check-in s kandidáty ohledně nových možností na trhu.“
- „Možnost konzultovat kariéru, mínusy a plusy, hpp vs. ičo apod.“
- „Aby rozuměl mému oboru.“