S02E02 Takhle to má vypadat

Kolikrát za život se vám stane, že budete hledat práci? 2x, 3x, 10x? Můžete projíždět inzeráty, vystavit si CV na pracovní portál a čekat, nebo můžete mít svého headhuntera. 

Jak si ale takového headhuntera najít? Většinou si najde on vás. A ne jen jeden. Vyplníte si profil na LinkedIn, a během pár týdnů si vás začnou lidé, kteří se specializují na nábor přidávat a posílat vám nabídky práce. To je ta chvíle, kdy si svého headhuntera můžete vybrat. 

Kritéria výběru

Co by tak měl ten správný headhunter mít? Nejdůležitějším bodem je relevantní nabídka a na paty jí šlape způsob komunikace. Je asi jedno, jestli má headhunter rok nebo 10 let zkušeností. Pokud vám pošle pozici, která je úplně mimo váš obor, tak to asi nebude ten správný parťák pro hledání nové práce. Vybírá si ale i headhunter. Rádi bychom řekli, že je zbytečné to zmiňovat, ale bohužel musíme: komunikujte s každým slušně, s respektem a tak, abyste si neudělali špatné jméno. Český trh je malý, a věřte nebo ne, black listy existují. 

siteq. doporučuje: Headhunter / Jo Nesbø

Linkedin.com 

Mohou vám přijít dva typy zpráv:

 • Žádost o spojení – text je omezen počtem znaků, a tak není možné do pozvánky  napsat vše, co byste vy jako kandidát potřeboval o pozici vědět. Rozhodně by ale tato zpráva měla obsahovat alespoň slušně formulovanou žádost o spojení jako takovou. Po jeho potvrzení vám dotyčný může zasílat neomezeně dlouhé zprávy, a tak se krátce po té můžete těšit na nabídku pozice.
 • In-mail, který vám přistane buď v inboxu na LinkedIn, nebo pokud máte správné nastavení, obdržíte ho přímo do e-mailu, který máte uvedený na vašem profilu.  

I přes to, že práci nehledáte, vám tak může přijít nabídka práce (s velkou pravděpodobností vám jich přijde i víc). Nemáte o ni zájem, nebo se vám na pozici něco nelíbí, stejně odpovězte. Stačí napsat „děkuji, nemám zájem“. 

Rozhodně lepší varianta je specifikovat, proč přesně zájem nemáte. Předejdete tak tomu, že vám za týden ve schránce přistane obdobná pozice od stejného člověka. 

Jaký je tedy ideální obsah zamítavé odpovědi:

 • Aktuálně nechci měnit práci, možná za půl roku.
 • Pozice mi nevyhovuje finančně (chci 80K), lokalitou (bydlím P9), tech stackem (chci se specializovat už jen na Linux), velikostí firmy (nadále již nechci pracovat v korporátu), a tak dále a tak dále. Možností je spousta a je dobré dát přesně najevo, co vám na pozici vadí, a naopak, co byste chtěli. Jedině tak vás může headhunter oslovit s pozicí přesně pro vás.

Ano, nabídek máte mnoho a je jasné, že nechcete odpovídat na každý nesmysl. Ale kolik takových nabídek bylo opravdu úplně mimo? A nehraje v tom roli i to, jak máte vyplněný profil? Opravdu může headhunter z vašeho profilu vyčíst vše potřebné k tomu, aby vás oslovil s pozicí podle vašeho gusta? Přečtěte si naše tipy, jak si vyplnit profil na LinkedIn (CV na pracovním portálu).

Úplně mimo

Čtete si nabídku pozice, kterou vám poslal Tonda Květinka, a jen kroutíte hlavou nad tím, že je to zase úplně mimo. Stane se. Žádný učený z nebe nespadl a určitě i vy jste někdy udělali chybu. Máte několik možností, jak s tím naložit:

 • nereagovat / Tonda si bude myslet, že vše udělal dobře, a vy jste ten typ, co neumí ani odpovědět,
 • napsat „děkuji, nechci“ / pozice je pro vás vyhovující, řekne si Tonda, ale teď asi nechcete měnit, takže vám ji za měsíc pošle znovu,
 • odpovědět, proč je zrovna tato nabídka pozice nerelevantní / Tonda se vás v tom lepším případě zeptá „proč“ a v tom horším vám za měsíc pošle pozici podobnou,
 • odpovědět, proč je zrovna tato nabídka pozice nerelevantní a navíc dotyčnému sdělit, co naopak vás zajímá / příště Tonda pošle to, co opravdu chcete.

siteq. tipy:

 • reagujte na zprávy,
 • buďte konkrétní v tom, co ne/chcete,
 • vyplňte si pořádně profil,
 • pokud máte někde uvedené tel. číslo, buďte na příjmu nebo zavolejte zpět,
 • respektujte práci headhunterů – díky nim můžete získat lepší práci,
 • k čemu je ten osobní headhunter shrnul Jirka ve svém příspěvku zde, tak si ho přečtěte.

Sdílet článek

Kontakt

>_Máte nějaké dotazy?

  >_Hledáte novou pracovní příležitost? Pošlete nám CV nebo LinkedIn profil.

  Práce v IT