Jak založit živnost

Chcete začít pracovat na IČO, ale nevíte kde začít? Zakládání živnosti může vypadat jako náročný proces, ale opak je pravdou! Pojďme se společně podívat, jak na to. 

Co vůbec IČO je?

IČO, neboli identifikační číslo osoby, je přidělené každé fyzické osobě po registraci jejich podnikání. Živnostník tímto začne podnikat na své jméno. To vám umožňuje svobodu při vykonávání práce, která vás opravdu baví, ale zároveň na sebe přebíráte odpovědnost a určitá rizika.

Existují čtyři typy živnosti:

  • volná (IT služby, překladatelské služby apod.),
  • řemeslná (instalatér, malíř apod.),
  • koncesovaná (řidič taxi / uberu),
  • vázaná (provozování autoškoly, psychologické poradenství apod.).

Pro každý typ je třeba splnit jiné podmínky. My se budeme bavit hlavně o volné, kterou si budete volit při práci v IT.

Jak založit živnost? 

Pro založení a možnost pracovat na „živnosťák“ je třeba splňovat dvě podmínky:

  • plnou svéprávnost (dovršení 18 let),
  • trestnou bezúhonnost.

Pro registraci jako OSVČ musíte vyplnit jednotný registrační formulář (JRF) a zaplatit jednorázový poplatek 1000Kč.

PŘES ŽIVNOSTENSKÝ ÚŘAD

Nejste si jisti, jak formulář vyplnit? Vše můžete vyřešit přímo na vašem živnostenském úřadě. Po registraci také zaplatíte poplatek hned na pokladně úřadu. Samozřejmě si nesmíte zapomenout svůj občanský průkaz. 😉

PŘES DATOVOU SCHRÁNKU

Pokud máte datovou schránku jako fyzická osoba a nechcete stát ve frontě na úřadě, vše můžete vyřídit z pohodlí domova. Stačí vyplnit jednotný registrační formulář a zvolit možnost „odeslat do datové schránky“. Následně vyberete živnostenský úřad, na který formulář chcete zaslat, ověříte svou identitu přihlášením se do datové schránky a tím máte hotovo.

Později budete vyzváni k zaplacení správního poplatku. 

POŠTOU

Pokud datovou schránku nemáte, JRF můžete stáhnout jako PDF, vytisknout, vyplnit a zaslat poštou na příslušný živnostenský úřad.

NA POBOČCE CZECH POINT

Pokud se vám nechce až na živnostenský úřad, můžete stejným způsobem živnost ohlásit i na Czech POINTU. Tam však počítejte navíc se správním poplatkem 50kč.

Co dál?

Pokud jste splnili veškeré podmínky stanovené zákonem, budete živnostenským úřadem zapsáni do živnostenského rejstříku do 5 pracovních dnů. Bude vám také automaticky založena datová schránka pro podnikatele. Na ni vám přijde výpis z registru osob, ve kterém naleznete své IČO, kterým se dál budete identifikovat.

Změnu musíte nahlásit u své pojišťovny a na České správě sociálního zabezpečení do 8 kalendářních dnů ode dne zahájení činnosti.

A teď můžete začít podnikat!

Samozřejmě budete muset začít platit zálohy pojištění a daně, nebo si můžete zvolit daňový paušál. Nevíte jak na to, či co je pro vás výhodnější? Nebojte se, nenecháme vás v tom. Touto španělskou vesnicí vás provedeme v dalším článku a také nezapomeneme poradit, jak na faktury. 😉

Pokud si stále nejste jistí, zda je práce na IČO pro vás to pravé ořechové, můžete se podívat na náš článek HPP vs. IČO, ve kterém jsme porovnali výhody a nevýhody těchto způsobů práce.


Sdílet článek

Kontakt

>_Máte nějaké dotazy?

    >_Hledáte novou pracovní příležitost? Pošlete nám CV nebo LinkedIn profil.

    Práce v IT