S01E01 Koho hledám do týmu?
Hledám člověka na support. Potřebujeme dalšího Java vývojáře. Je nutné přijmout Linux admina. SAP konzultanti nestíhají, musíme rozšířit tým. Takové věty slýcháme od šéfů IT týmů běžně. K nalezení top kandidáta ale takové zadání nestačí. Abyste získali toho nejlepšího z nejlepších, musíte si roli co nejlépe vyspecifikovat. A že nejde jen o technologie, to vám ukážeme právě v tomto dílu našeho manuálu pro hiring manažery.
Pokud se vám povede dokonalá specifikace, máte napůl vyhráno. Proč? Například proto, že nebudete ztrácet čas s nevhodnými uchazeči nebo dodatečnými otázkami náborářů.
Ideálního kandidáta si můžete postavit jako panáčka z lega. V každé krabici s novou stavebnicí najdete balíčky s různými dílky. To, jak si je sestavíte, ovlivní nejen vzhled, ale i funkční vlastnosti vašeho panáčka. Pojďme se tedy podívat, jaké kostičky budete potřebovat právě vy.
Balení kostek Hard skills
Technologie ve čtyřech krocích
- Sestavte kompletní seznam technologií, se kterými přijde budoucí kolega do kontaktu.
- Vyberte ty, které jsou must-have pro jeho práci a bez kterých se při vykonávání své činnosti neobejde.
- Nice-to-have je kategorie technologií, které kandidát sice potřebuje ke své práci, ale stačí mu znát technologie příbuzné (jiný výrobce) nebo se je může snadno doučit.
- Poslední částí jsou technologie, se kterými přijde kandidát do kontaktu, ale nemusí je ovládat – nejsou pro jeho práci klíčové.
Definováním kompletního techstacku a jeho rozdělení na must a nice-to-have dojdete k jasnému popisu potřebné seniority. Pamatujte ale na to, že u technologií v kategorii must-have je třeba definovat i hloubku znalostí.
Zkušenosti
Technologie jsou jedna věc, ale zkušenosti, to je jiné téma. Můžete mít kandidáta, který má v CV uvedeny desítky technologií, ale jak je v praxi využíval? Jak dlouho s nimi pracoval a kdy naposledy? Do jaké hloubky je umí ovládnout? Odpovědi na tyto otázky také udávají senioritu role, kterou obsazujete.
Na pracovních portálech uvidíte stovky inzerátů s označením:
- junior
- medior
- senior
Každá firma, ba dokonce každý člověk vnímá tyto pojmy individuálně. Někdo je chápe co do počtu let zkušeností, někomu záleží hlavně na způsobu práce a kompetencích, které byly kandidátům svěřeny v předchozích zaměstnáních. Nenechte se proto touto definicí omezovat. Zaměřte se raději na hloubku znalostí, schopnost učit se nové technologie, porozumění produktu, znalost byznysového prostředí, soft skills.
Víte, že je velký rozdíl v přístupu k práci u člověka, který pracoval 5 let v konzervativním korporátu, nebo v nadupaném akčním startupu? I na to je nutné myslet.
Jazyky
Angličtinu bereme u pozic v IT jako samozřejmost. Zamyslete se ale nad tím, jak moc a na jaké úrovni je jazyk opravdu potřebný. Bude kandidát denně mluvit s klienty v zahraničí, pravidelně prezentovat v angličtině nebo jsou kolegové cizinci? Pak je požadavek na cizí jazyk relevantní. Čas od času se ale stane, že si manažer vysní kandidáta s dokonalou angličtinou. Takový člověk bude chtít jazyk aktivně využívat. Pokud v praxi kandidát zjistí, že pouze sem tam anglicky napíše e-mail nebo si jen přečte technickou dokumentaci a prakticky ani „nepípne“, je z toho pak velké mrzení.
Další téma, kterému mnozí nedávají extra váhu je čeština. Pokud jste otevřeni kandidátům cizincům, myslete na to, do jakého týmu tento člověk nastoupí. Jsou tam pouze Češi? A budou se kvůli jednomu člověku bavit stále v angličtině? Díky této jazykové bariéře mohou nastat situace, při kterých se nový kolega nedokáže plně začlenit.
Balení kostek soft skills
Zapadne do týmu
Dejte si tu práci, a zamyslete se, jací kolegové jsou v týmu nyní. Co se vám na nich líbí, co vás na nich štve? Jaký typ člověka mezi sebe přijmou a jakého naopak možná nevědomky zapudí? Jací lidé v týmu byli dříve, a co bylo důvodem jejich odchodu? Tato malá pomůcka vám vytvoří obrázek o ideální osobnosti budoucího kolegy.
Nezapomínejte, že u přemýšlení nad soft skills se nebavíme pouze o zapadnutí do týmu. Měkké dovednosti mají svoje místo i při komunikaci s klientem, s vámi jako nadřízeným, ale i v přístupu k práci.
Na tuto část myslete hlavně až budete mít kandidáta na pohovoru. Vůbec se nezdržujte uváděním soft skills do inzerátu. Vypsané pěkně v řádku za sebou jsou to totiž jen prázdná slova, která bez hlubšího kontextu nikomu nic neřeknou.
Raději si připravte otázky k pohovoru, kterými ne-ná-pad-ně zjistíte, zda daný soft skill kandidát má. Tipy jak na to, vám dáme v jednom z následujících článků.
Je libo další kostky?
Méně je více
Co myslíte, chybí nám tu něco? Hodně lidí by zmínilo studium. Pokud hledáte kandidáta, který už za sebou nějaké ty zkušenosti má, tak se vzděláním, prosím, neomezujte. Rukama nám prošlo mnoho lidí z IT, kteří vystudovali zcela jiné obory nebo neměli vysokou školu, a věřte, že jsou to mnohdy relevantnější kandidáti. Samozřejmě pokud hledáte absolventa s minimální praxí, tak je odborné vzdělání většinou nutné.
Ústupky
A máte hotovo – už víte, jak má vypadat svatý grál mezi kandidáty. Než takového člověka najdete, může uplynout spousta času, a ten většina z nás nemá. Potřebujete nového kolegu co nejdříve, ideálně ihned? Co s tím, když takových kandidátů běhá po Česku asi tolik, co jednorožců? Pravděpodobně to neuslyšíte rádi, ale řešením jsou ústupky.
Řeknete si, že spousta věcí vykrystalizuje časem – podle toho, kolik a jaké uvidíte kandidáty. I to je varianta. My vám doporučujeme mít specifikovaný ideál i s možnými mantinely / ústupky předem. Jedině tak si totiž můžete vybírat z více uchazečů, a uděláte si obrázek o trhu práce. Navíc jako bonus třeba objevíte kandidáta, který se vám hodí do jiného týmu.
Buďte ale realisté. Je nesmysl to hnát do extrému a říct si, že hledáte Javistu bez jakýchkoliv nároků na hloubku znalostí a dalších skillů jen proto, abyste viděli co nejvíce kandidátů. Doporučujeme použít selský rozum, případně vám rádi pomůžeme my. 😉
To bychom měli. Kostka ke kostce, a máte dokonalého panáčka přesně podle vašich představ. Jenže! Pokud jste si sestavili mistra Jedi, tak tomu se asi nebude líbit ve společnosti pěti puberťaček z Lego Friends. Co tím chceme říct? Nestačí mít představu koho chcete vy, ale také co takovému příslušníkovi z řádu Jedi dokážete nabídnout. To už je ale téma na další díl našeho seriálu S01E02 Nabídka odpovídá poptávce.